Xiaomi has announced the launch of its new Xiaomi 14 and 14 Pro smartphones in China.
These are the first phones equipped with the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 chipset and come with the newly introduced HyperOS, replacing the MIUI software.
Here’s everything you need to know about these new releases.
The Xiaomi 14 and Xiaomi 14 Pro smartphones are now open for pre-orders in China, with official sales set to commence on October 31.
The starting price point for the Xiaomi 14 is approximately CNY 3,999 (Rs 45,500) for the base version, which comes with 8GB of RAM and 256GB of storage.
Additional configurations for this model include 12GB + 256GB at CNY 4,299 (Rs 49,000), 16GB + 512GB at CNY 4,599 (Rs 52,000), and 16GB + 1TB at CNY 4,999 (Rs 57,000).
For the Xiaomi 14 Pro, the entry-level model, equipped with 12GB RAM and 256GB storage, is priced at CNY 4,999 (Rs 57,000).
Two more configurations are available: a 16GB + 512GB variant at CNY 5,499 (Rs 62,500) and a 16GB + 1TB model for CNY 5,999 (Rs 68,000).
When it comes to the display, the Xiaomi 14 Pro sports a 6.73-inch 2K LTPO C8 AMOLED display with a 120Hz refresh rate and a peak brightness of 3000 nits.
In contrast, the Xiaomi 14 offers a slightly smaller 6.36-inch 1.5K C8 LTPO OLED display but maintains the 120Hz refresh rate and 3000 nits of maximum brightness.
Both phones present a sleek design aesthetic, featuring curved edges and a large square-shaped camera module at the rear.
The Xiaomi 14 comes in four color options—White, Black, Pink, and Green—while the 14 Pro is available in White, Black, and Green, with a special Titanium Edition also on offer.
Photography is another strong suit for these new flagships.
The Xiaomi 14 Pro boasts a Leica-branded camera setup, including 50MP primary, ultra-wide, and telephoto sensors, along with a 50MP front-facing camera for selfies.
The Xiaomi 14 is not far behind, offering a similar Leica-branded triple camera setup with a 32MP front-facing camera.
Both devices come with multiple RAM and storage options, ranging from 8GB+256GB to 16GB+1TB for the Xiaomi 14, and 12GB+256GB to 16GB+1TB for the Xiaomi 14 Pro.
Both phones are powered by the new Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 chipset and run on Xiaomi’s latest HyperOS software, based on Android 14.
The presence of Qualcomm’s latest flagship silicone on both devices is a first for the smartphone world.
On the battery front, the Xiaomi 14 Pro houses a 4,880mAh battery with support for 120W fast charging and 50W wireless charging.
The Xiaomi 14 features a slightly larger 4,610mAh battery but supports 90W fast charging and 50W wireless charging.
Both phones also offer a variety of additional features such as an IP68 rating for dust and water resistance, USB 3.2 Gen, Wi-Fi 7, NFC, and an under-display fingerprint sensor.
| Launch Date | September 7, 2023 (Unofficial) |
| Brand | Xiaomi |
| Model | 14 |
| Operating System | Android v13 |
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano SIM2: Nano |
| Network | 5G: Not Supported in India, 4G: Available Supported in India, 3G: Available, 2G: Available |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Quick Charging | Yes |
| Screen Size | 6.43 inches (16.33 cm) |
| Screen Resolution | 1080 x 2100 pixels |
| Pixel Density | 367 ppi |
| Display Type | AMOLED |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 |
| Processor | Octa core (3.2 GHz, Single core, Cortex X2 + 2.75 GHz, Tri core, Cortex A710 + 2 GHz, Quad core, Cortex A510) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 730 |
| RAM | 12 GB |
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| MAIN CAMERA | ||
| Resolution | 50 MP f/1.9, Wide Angle, Primary Camera 50 MP f/1.9, Telephoto Camera 50 MP f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera |
|
| Autofocus | Yes, Phase Detection autofocus | |
| Flash | Yes, LED Flash | |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels | |
| Settings | Exposure compensation | |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
|
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus |
|
| Video Recording | 1920×1080 @ 30 fps | |
| FRONT CAMERA | ||
| Resolution | 32 MP f/2.45, Primary Camera | |
| Video Recording | 1920×1080 @ 30 fps | |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| User Replaceable | No |
| Wireless Charging | Yes |
| Quick Charging | Yes, Fast, 67W |
| USB Type-C | Yes |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| SIM 1 |
4G Bands:
TD-LTE 2300(band 40)
FD-LTE 1800(band 3) 3G Bands:
UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz
2G Bands:
GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz
GPRS:
Available
EDGE:
Available
|
| SIM 2 |
4G Bands:
TD-LTE 2300(band 40)
FD-LTE 1800(band 3) 3G Bands:
UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz
2G Bands:
GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz
GPRS:
Available
EDGE:
Available
|
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Wi-Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| RAM | 12 GB |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 |
| Rear Camera | 64 MP + 64 MP + 64 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 5100 mAh |
| Display | 6.8 inches (17.27 cm) |
| Launch Date | June 17, 2023 (Unofficial) |
| Operating System | Android v12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 |
| CPU | Octa core (3 GHz, Single core, Cortex X2 + 2.5 GHz, Tri core, Cortex A710 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A510) |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics | Adreno 730 |
| RAM | 12 GB |
| Display Type | Super AMOLED |
| Screen Size | 6.8 inches (17.27 cm) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Pixel Density | 387 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| MAIN CAMERA | ||
| Camera Setup | Triple | |
| Resolution | 64 MP, Primary Camera 64 MP 64 MP |
|
| Autofocus | Yes | |
| Flash | Yes, LED Flash | |
| Image Resolution | 9000 x 7000 Pixels | |
| Settings | Exposure compensation, ISO control | |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) |
|
| Camera Features | Auto Flash Face detection Touch to focus |
|
| Video Recording | 1920×1080 @ 30 fps | |
| FRONT CAMERA | ||
| Camera Setup | Single | |
| Resolution | 32 MP, Primary Camera | |
| Video Recording | 1920×1080 @ 30 fps | |
| Capacity | 5100 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Removable | No |
| Quick Charging | Yes, Fast |
| USB Type-C | Yes |
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G Not Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| SIM 1 |
4G Bands:
TD-LTE 2300(band 40)
FD-LTE 1800(band 3) 3G Bands:
UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz
2G Bands:
GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz
GPRS:
Available
EDGE:
Available
|
| SIM 2 |
4G Bands:
TD-LTE 2300(band 40)
FD-LTE 1800(band 3) 3G Bands:
UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz
2G Bands:
GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz
GPRS:
Available
EDGE:
Available
|
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 4 (802.11 b/g/n) |
| Wi-Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
The Xiaomi 14 Series is the first to be equipped with Qualcomm’s Snapdragon 8 Gen 3 chipset and Xiaomi’s new HyperOS software. These flagships offer a robust set of features from display to cameras.
The Xiaomi 14 is available in four variants, while the Xiaomi 14 Pro comes in three different variants. Both offer a range of RAM and storage options to suit various needs.
Both the Xiaomi 14 and 14 Pro feature Leica-branded triple 50MP camera setups, with the Pro model boasting an additional 50MP front-facing camera for selfies.
Both models are available for pre-order in China starting today, with sales set to commence on October 31st.
Also Read: Xiaomi to launch Android 13-based MIUI 14 with India-exclusive features to release on February 27th
Also Read: Xiaomi Smartphones’ Battery Customization Via MIUI
Highlights Vivo V70 FE offers a premium slim build and a 6.83‑inch AMOLED 120Hz panel.…
Highlights Tecno Spark 50 5G, Vivo Y21 5G - Affordable options offering 50MP cameras, large…
Highlights OnePlus Nord 6 coming on April 7 - Snapdragon 8s Gen 4, 6.78‑inch 1.5K…
Highlights Oppo has raised prices on multiple A‑series and K‑series models from April 4, 2026.…
Highlights Infinix GT 50 Pro leak reveals hypercar‑inspired look with Kevlar‑like texture, transparent cooling pipeline…
Highlights Honor X70 Refresh Edition with minor updates over the original X70 with a new…
This website uses cookies.