Just days before its scheduled launch on October 23rd, details surrounding the Vivo Y200 5G smartphone have begun to surface.
Slated to launch under Rs 25,000, the Vivo Y200 appears to target the mid-range segment of the smartphone market.
A recent report also reveals a list of exciting launch offers that potential buyers can avail themselves of.
Here are the details broken down:
According to a report by Appuals, the Vivo Y200 5G will likely be available in a single variant, featuring 8GB of RAM and 128GB of internal storage, priced at Rs 21,999. Introductory offers include:
Cashback of up to Rs 2,500 on EMI transactions with major banks such as SBI, IndusInd, and BOB. This offer is valid till October 31st, 2023.
A 40 percent discount on the Vivo V-Shield Plan, which provides an Accidental Damage Protection Plan against physical and fluid damages.
The specifications of the Vivo Y200 are also attracting attention. Highlights include:
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | October 23, 2023 (Expected) |
| Weight | 181 g |
| Colors | Metal Black, Twilight Gold, Pacific Blue |
| Type | Color AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.67 inches, 1080 x 2400 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 409 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 91.04% |
| Features | DCI-P3 Wide Color Gamut, Local Peak Brightness: 1300 Nits, HDR10+ Certification |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| RAM | 8 GB |
| Expandable RAM | Upto 8 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 2 TB |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | NSA: n77/n78, NR SA: n1/n3/n8/n28A/n77/n78 |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| GPS | GPS, BEIDOU, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, E-Compass, Gyroscope |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Extra Features | Hi-Res Audio Certification |
| Rear Camera | 64 MP f/1.79 (Main) 2 MP f/2.4 (Macro) with autofocus |
| Features | 64 MP, Live Photo, Timelapse, Pro, Pano, Portrait, Photo, Night, Documents, Slow Motion, Video, Vlog Movie, Dual View, Double Exposure |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | Punch Hole 16 MP f/2.28 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 4K, 1080p |
| OS | Android v13 |
| Custom UI | Funtouch OS 13.1 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 4 Gen1 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x Cortex-A78 & 6x Cortex-A55 |
| GPU | Adreno GPU |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| Yes | |
| Music | WAV, MP3, MP2, MIDI, Vorbis, APE, FLAC, AAC, OPUS |
| Video | MP4, 3GP, AVI, FLV, MKV |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 44W Fast Charging |
The device is slated for release on October 23rd.
Offers include up to Rs 2,500 cashback on EMI transactions and a 40% discount on the Vivo V-Shield Plan.
The phone is likely to feature a 6.67-inch AMOLED display, Snapdragon 4 Gen 1 SoC, and a 4,800mAh battery.
Reports suggest a price tag of Rs 21,999 for a variant with 8GB RAM and 128GB storage.
Also Read: Vivo Y200 Launching Soon: Specs and Design Details Revealed
Highlights Action movie recommendation - Mardaani 3, Extraction, Extraction 2, 13 Hours: The Secret Soldiers…
Highlights The OnePlus Nord CE 6 will debut in India on May 7 at 12…
Highlights Best Vivo Camera Phones under 30K - Vivo T5 Pro, Vivo V50e, Vivo T5x,…
Highlights The Honor 600e has surfaced on Geekbench revealing a Dimensity 7100 chipset, 8GB RAM…
Highlights Infinix GT 50 Pro globally launched with Dimensity 8400 Ultimate, 144FPS gameplay, HydroFlow liquid…
Highlights Realme 16T 5G and Realme Watch S5 have received SIRIM certification in Malaysia after…
This website uses cookies.