Motorola has launched the new Moto G37 Power in India today, alongside the affordable Moto G37 smartphone. Apart from the new phones, the company has also introduced the Moto Buds 2 wireless earbuds. Both smartphones come with similar specifications including a 120Hz display, MediaTek Dimensity chipset, Android 16 and stereo speakers with Dolby Atmos support. Here’s everything you need to know about the newly launched devices.
Speaking on the launch, Mr. T.M. Narasimhan, Managing Director, Motorola India, said, “At Motorola, we remain committed to democratizing meaningful innovation and making premium experiences more accessible to Indian consumers With the moto g37 POWER, we wanted to raise the bar for what consumers can expect in this segment by delivering exceptional battery life, powerful performance, immersive entertainment, and exceptional durability — all in one thoughtfully designed smartphone. As consumer lifestyles become increasingly connected, the launch of moto buds 2 further strengthens our ecosystem vision, bringing together smarter experiences that seamlessly fit into everyday life.”
Here’s everything you need to know about the newly launched devices.
The Moto G37, Moto G37 Power and Moto Buds 2 will go on sale starting 25th May 2026 on Flipkart, Motorola.in and leading retail stores across India.
The Moto G37 Power will be available in two variants, 4GB + 128GB and 8GB + 128GB. Both variants are available at an effective launch price starting at just INR 15,999 and INR 18,999, respectively.
The standard Moto G37, on the other hand, will be available in a 4GB + 64GB variant at an effective launch price of just INR 13,999.
As for Moto Buds 2, it has been launched at an affordable price of INR 2,999.
The smartphones are available in PANTONE Nautical Blue, PANTONE Impenetrable and PANTONE Capri colour options.
Motorola is also offering several launch offers with the devices. Buyers can get an instant discount of ₹5,000 using IDFC, ICICI, and SBI credit cards, subject to terms and conditions. There is also an instant discount of ₹5,500 on IDFC Bank Credit Card EMI transactions.
Customers making payments through MobiKwik UPI can receive up to ₹1,500 cashback on a minimum transaction value of ₹14,999. Moreover, first-time MobiKwik UPI users can get a flat Rs 300 assured cashback on their first transaction.
Moreover, there is also a JIO SIM Offer. Consumers can also avail an exclusive Jio offer that includes 5000GB cloud storage for 18 months along with free access to Google Gemini Pro adding even more value to the overall experience.
Both the Moto G37 Power and Moto G37 offer near identical specifications. The smartphones feature a 6.67-inch HD+ LCD display with a 120Hz refresh rate and up to 1,050 nits peak brightness.
The devices are powered by the MediaTek Dimensity 6400 chipset built on a 6nm process and run Android 16-based Hello UI. The processor includes an octa-core CPU clocked at up to 2.5GHz along with the Arm Mali-G57 MP2 GPU.
The phones pack 4GB LPDDR4X RAM and offer 128GB storage, which can be expanded further by users. For photography, the smartphones include a 50-megapixel primary rear camera and an 8-megapixel front-facing camera for selfies and video calls.
Motorola has also equipped the devices with stereo speakers featuring Dolby Atmos and Hi-Res Audio support. Connectivity options include Bluetooth 5.4, dual-band Wi-Fi, and a 3.5mm headphone jack. The phones also feature a side-mounted fingerprint scanner and come with an IP64 rating for dust and water resistance, MIL-STD-810H certification and Corning® Gorilla® Glass 7i protection. You also get Face unlock, ThinkShield for mobile and Moto Secure.
The main difference between the two models lies in the battery capacity. The Moto G37 Power packs a massive 7,000mAh battery with support for 30W TurboPower fast charging and 6W reverse wired charging. Motorola claims the device can deliver up to 62 hours of usage on a single charge.
Meanwhile, the standard Moto G37 features a 5,200mAh battery with 20W TurboPower charging support and 6W reverse wired charging.
Available sensors include Accelerometer, Gyroscope, Proximity, Ambient light sensor, Sensor hub, Fingerprint reader, SAR sensor and E-compass.
Alongside the smartphones, Motorola has also launched the Moto Buds 2 earbuds. The new wireless earbuds feature an 11mm + 6mm planar dual-driver setup.
The Moto Buds 2 come with support for up to 55dB Adaptive ANC and LDAC audio codec support. The earbuds also feature 360-degree Spatial Audio and Moto AI features.
Motorola claims the earbuds can offer up to 53 hours of battery life. Connectivity is handled through Bluetooth 6.0, while the earbuds also include a 6-microphone setup for calls and noise reduction.
| Specs | Details |
|---|---|
| Display | 6.67″ HD+ LCD, 120Hz, 1,050 nits |
| Processor | MediaTek Dimensity 6400, 6nm |
| RAM & Storage | 4GB/8GB RAM, 128GB Storage |
| Rear Camera | 50MP |
| Front Camera | 8MP |
| Battery | 7,000mAh |
| Charging | 30W TurboPower, 6W Reverse Charging |
| OS | Android 16, Hello UI |
| Audio | Stereo Speakers, Dolby Atmos, Hi-Res Audio |
| Protection | Gorilla Glass 7i, IP64, MIL-STD-810H |
| Security | Face Unlock, Fingerprint Scanner |
| Connectivity | Bluetooth 5.4, Dual-Band Wi-Fi, 3.5mm Jack |
| Specs | Details |
|---|---|
| Display | 6.67″ HD+ LCD, 120Hz, 1,050 nits |
| Processor | MediaTek Dimensity 6400 |
| RAM & Storage | 4GB/8GB RAM, 128GB Storage |
| Rear Camera | 50MP |
| Front Camera | 8MP |
| Battery | 5,200mAh |
| Charging | 20W TurboPower |
| OS | Android 16 |
| Audio | Dolby Atmos Stereo Speakers |
| Protection | IP64, Gorilla Glass 7i |
| Connectivity | Bluetooth 5.4, Wi-Fi, 3.5mm Jack |
| Specs | Details |
|---|---|
| Drivers | 11mm + 6mm Dual Drivers |
| ANC | 55dB Adaptive ANC |
| Audio Codec | LDAC |
| Audio Features | 360° Spatial Audio |
| Connectivity | Bluetooth 6.0 |
| Microphones | 6 Mics |
| Battery Life | Up to 53 Hours |
| Extra Features | Moto AI Features |
Answer. Motorola launched the Moto G37 Power and the affordable Moto G37 smartphone.
Answer. The Moto G37 Power packs a 7,000mAh battery with 30W fast charging, while the standard Moto G37 has a 5,200mAh battery with 20W charging.
Answer. Both phones feature a 6.67-inch HD+ LCD display with 120Hz refresh rate, MediaTek Dimensity 6400 chipset, Android 16, 50MP rear camera, and Dolby Atmos stereo speakers.
Answer. Motorola is offering up to ₹5,500 instant discounts on select bank cards and up to ₹1,500 cashback via MobiKwik UPI with ₹300 assured cashback for first-time users.
Answer. Moto Buds 2 come with dual drivers (11mm + 6mm), 55dB Adaptive ANC, LDAC support, 360° Spatial Audio, Moto AI features, Bluetooth 6.0, and up to 53 hours battery life.
Motorola Announces Moto Buds 2 India Launch on May 19 – Features & Availability
Highlights High-res renders of Motorola Edge 2026 reveal a triple rear camera setup with 12mm…
Highlights Realme 16T 5G tipped to launch in India at ₹29,999 for the base 6GB+128GB…
Highlights iOS 27 might add automatic Genmoji suggestions that use your photos and typing habits.…
Highlights Samsung Galaxy M47 5G and F70 Pro 5G appeared on the BIS database hinting…
Highlights The Red Magic 11S Pro series features a 2K 144Hz OLED gaming display and…
Highlights Realme has increased prices of the Realme 16 series in India effective May 18,…
This website uses cookies.