Realme is ready to launch another gadget under its Narzo lineup in India—the Narzo N65 5G.
The company has officially announced the Narzo N65 5G’s India launch date, design, and key specifications.
The Realme Narzo N65 5G is arriving on May 28th, 2024, at 12 noon.
Realme will live-stream the launch event on the company’s social media channels and the official YouTube channel.
The Narzo N65 5G, from the specifications known so far, is likely to be a rebadged version of the recently launched Realme C65 5G.
It could be a mid-range device priced at around Rs 12,000.
In terms of design, the teaser images suggest the Narzo N65 5G will feature a sleek aesthetic similar to the Realme C65 5G.
It will have a circular camera module at the back, housing the camera setup and LED flash.
The rear panel appears to have a textured finish with feather-like strokes spanning the entire back.
The power button and volume rockers will be placed on the right side of the device.
Although the teaser only shows a yellow color option, it is believed to come with more color options at launch.
Realme has confirmed that the Narzo N65 5G will be powered by a MediaTek Dimensity 6300 5G chipset—the same one as the Realme C65 5G.
This will be accompanied by a 50MP primary camera.
The best part about this thing is that it is said to have the “best rainwater smart touch technology” in its segment, which says a lot about the performance and responsiveness of the touchscreen in wet conditions.
While details are awaited, the brand has confirmed that the Narzo N65 5G will come with an IP54 rating, which suggests that it can survive splashes of water and dust ingress to some extent but isn’t fully waterproof.
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 28, 2024 (Expected) |
| Dimensions | 165.6 x 75.9 x 7.9 mm (6.52 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 190 g |
| Type | Color IPS Screen (16.7M) |
| Touch | Yes, 240 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 6.67 inches, 720 x 1600 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 263 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 89.7% |
| Features | 625nits |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| RAM | 4 GB |
| Expandable RAM | Upto 4 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, upto 2 TB |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Vo5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | 2.4/5GHz |
| Bluetooth | Yes, v5.3, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| GPS | yes with A-GPS, Beidou, Glonass, Galileo |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Splash Resistant | Yes |
| IP Rating | IP54 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Mini Capsule, Dynmic Button, Air Gesture, Rainwater Touch |
| Rear Camera | 50 MP 1/2″, PDAF (Wide Angle) with autofocus |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | Punch Hole 8 MP (Wide Angle) with Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| OS | Android v14 |
| Custom UI | realme UI 5.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 |
| CPU | 2.4 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2X Arm Cortex-A76@2.4GHz & 6X Arm Cortex-A55@2.0GHz |
| GPU | Arm Mali-G57 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
| Yes | |
| Music | AAC, APE, FLAC, AMR, MID, MP3, OGG, WAV, WMA, MKA |
| Video | AVI, MP4, 3GP, 3G2, 3GPP, 3GPP2, M4V, FLV, F4V, WEBM, WMV, ASF, MOV, QT, TS, M2TS, MTS, MKV |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 15W |
The Realme Narzo N65 5G is set to launch in India on May 28, 2024, at 12 noon.
The Narzo N65 5G features a MediaTek Dimensity 6300 5G chipset, a 50MP primary camera, and an IP54 rating for splash and dust resistance.
While the teaser images show a yellow color option, it is believed that more color options will be available at launch.
The Realme Narzo N65 5G is expected to be priced around Rs 12,000 in India.
The Narzo N65 5G is said to have the “best rainwater smart touch technology” in its segment, enhancing touchscreen performance and responsiveness in wet conditions.
The launch event will be live-streamed on Realme’s social media channels and the official YouTube channel.
Highlights Infinix GT 50 Pro leak reveals hypercar‑inspired look with Kevlar‑like texture, transparent cooling pipeline…
Highlights Honor X70 Refresh Edition with minor updates over the original X70 with a new…
Highlights Realme C100 will come in 6GB+128GB, 8GB+128GB and 8GB+256GB options. It sports a 6.8‑inch…
Highlights Realme Narzo 100 Lite is teased on Amazon India. It is expected to launch…
Highlight Leaked CAD renders show the Pixel 11 Pro XL sticking to the familiar Pixel…
Highlights TECNO Spark 50 5G goes on sale in India from today via online and…
This website uses cookies.