Huawei is making more moves in the Chinese market and this time the company has revealed the Huawei Enjoy 70.
Given the various sanctions that Huawei is under it is quite a feat that the company can make a smartphone at all.
Let’s take a look at what the Enjoy 70 has to offer.
The Huawei Enjoy 70 is available in two configurations: one with 8 GB RAM and 128 GB storage, and another with 8 GB RAM and 256 GB storage.
The prices for these variants are set at 1,199 CNY (approximately Rs 14,000) and 1,399 CNY (about Rs 16,500), respectively.
The smartphone is offered in three shades: Brilliant Black, Snowy White, and Emerald Green.
For customers in China, there’s an added incentive to pre-order.
With a deposit of 100 CNY(around Rs1,100), buyers can secure a 150 CNY discount, bringing the final prices down to 1,149 CNY and 1,349 CNY for the two variants, respectively.
Additionally, the first 500 customers to place their orders will receive a complimentary Huawei AI Speaker 2e.
Huawei Enjoy 70 launched in China
Huawei Enjoy 70 specifications:
– 6.75-inch HD+ LCD display, (likely 90Hz)
– Kirin 710A
– 8GB RAM
– 128GB / 256GB
– 6,000mAh | 22.5W charging
– Front: 8MP
– Rear: 50MP+ 2MP
– Side-FS, configurable Enjoy X physical button on left edge
– Harmony… pic.twitter.com/Z5J7TMhWd9— Anvin (@ZionsAnvin) December 5, 2023
The Huawei Enjoy 70 features a teardrop-notch LCD panel that delivers clear and vivid visuals in HD+ resolution.
While the official listing on Huawei’s Vmall platform does not specify the refresh rate, it is likely to offer a conventional 60Hz display.
At its core, the Enjoy 70 is powered by the older but reliable Kirin 710A chipset.
This processor may not support 5G, but it’s well-suited for standard smartphone tasks and applications.
The Huawei Enjoy 70 features an 8MP front camera and a dual-camera setup on the rear with a 50MP primary sensor and a 2MP macro lens.
P70 Art image is really strong with new 1g6p lenses with new main shooter OV50H/K and of course new periscope with 6p lenses and microscope zoom function.
Otherwise, the phone is a familiar Huawei P-series. It maybe get some titanium alloy on its frames.
Picture is Enjoy 70 pic.twitter.com/HpNQY3Ecjj— Teme (特米)𝕏|🇫🇮🇨🇳 (@RODENT950) November 30, 2023
It includes a side-facing fingerprint sensor for security, Wi-Fi, Bluetooth 5.1, GPS, NFC, and a USB-C port.
The phone also has a unique “Enjoy X” button for quick access to frequently used apps and functions, supporting long-press and double-click actions.
The device’s large 6,000mAh battery, coupled with 22.5W fast charging, ensures prolonged usage and quick recharge times.
In terms of software, the Enjoy 70 runs on Harmony OS 4, Huawei’s own operating system, known for its smooth performance and user-friendly interface.
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 05, 2023 (Expected) |
| Colors | Black, Blue, Gold |
| Type | Color LCD Screen (16.7 M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.75 inches, 720 x 1600 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 260 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84.1% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | accelerometer, compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Rear Camera | 50 MP 1/2″, AF f/1.8 (Wide Angle) 2 MP f/2.4 (Depth Sensor) with autofocus |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP f/2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| OS | Android v3.0 (Honeycomb) |
| Chipset | HiSilicon Kirin 710A |
| CPU | 2 GHz, Quad Core Processor |
| Core Details | 4x Cortex-A73 @2.2 GHz & 4x Cortex-A53@ 1.7 GHz |
| GPU | ARM Mali-G51 MP4 GPU |
| Java | No |
| Browser | Yes |
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 22.5W Fast Charging |
The Huawei Enjoy 70 is priced at 1,199 CNY for the 8GB RAM and 128GB storage variant and 1,399 CNY for the 8GB RAM and 256GB storage model.
In China, customers can pre-order with a 100 CNY deposit to receive a 150 CNY discount, along with a complimentary Huawei AI Speaker 2e for the first 500 orders.
The Enjoy 70 boasts a teardrop-notch LCD panel with HD+ resolution, likely operating at a standard 60Hz refresh rate. This setup ensures clear and vibrant visual output for users.
The Huawei Enjoy 70 is equipped with an 8MP front camera for selfies and video calls. On the rear, it has a dual-camera setup featuring a 50MP primary sensor and a 2MP macro lens, offering versatile photography options.
Also Read: Huawei Clarifies Global Market Support Amid New HarmonyOS Update
Also Read: Leaked 3D Render Reveals Mysterious Huawei Smartphone, Could Be Nova 12 Ultra or the P70
Highlights Vivo V70 FE offers a premium slim build and a 6.83‑inch AMOLED 120Hz panel.…
Highlights Tecno Spark 50 5G, Vivo Y21 5G - Affordable options offering 50MP cameras, large…
Highlights OnePlus Nord 6 coming on April 7 - Snapdragon 8s Gen 4, 6.78‑inch 1.5K…
Highlights Oppo has raised prices on multiple A‑series and K‑series models from April 4, 2026.…
Highlights Infinix GT 50 Pro leak reveals hypercar‑inspired look with Kevlar‑like texture, transparent cooling pipeline…
Highlights Honor X70 Refresh Edition with minor updates over the original X70 with a new…
This website uses cookies.