* beatXP will soon launch a budget-oriented smartwatch, dubbed the beatXP Marv Neo in India.
* The beatXP Marv Neo will be priced at Rs 1,199 in the country.
* The watch will feature a 1.85-inch display, Bluetooth calling support, and an AI voice assistant.
* The beatXP Marv Neo smartwatch will sell in India via Amazon.
beatXP, a fitness-oriented brand, will soon launch a new smartwatch in India, dubbed the beatXP Marv Neo smartwatch.
The beatXP Marv Neo will sell in the country via the company’s own website and via Amazon India.
The landing page for the beatXP Marv Neo has already been made live on Amazon, which reveals its pricing, first look, and key specifications and features.
Let’s take a look at the upcoming beatXP Marv Neo smartwatch and find out what the watch has in store for us.
The beatXP Marv Neo will be priced at Rs 1,199 in India.
The watch will come in Pink Gold, Black, and White colour options and will feature a crown for UI navigation.
The beatXP Marv Neo will sport a 1.85-inch large display with fairly minimal bezels surrounding it, at least the promotional posters suggest so.
The watch will feature Bluetooth calling support and will have an in-house EzyPair quick pair technology.
Moving on to the health-oriented features, the beatXP Marv Neo will feature Blood Pressure monitoring, Heart-rate monitoring, and SpO2 monitoring. The beatXP Marv Neo will also come with a built-in AI voice assistant.
Coming to the battery of the device, the beatXP Marv Neo will feature a 280mAh battery, which is claimed to offer up to a week of juice on a single charge.
The watch will be IP68 dust and water-resistant and will provide for 60+ sport modes.
The interface will be customizable, and users will be able to choose between a list style and a grid style for navigation.
Lastly, the beatXP Marv Neo will feature sleep tracking, menstrual tracking, music playback control, more than 100 watch faces, and, well, built-in games, all for Rs 1,199.
| Brand | beatXP |
| Model Name | Marv Neo |
| Weight | 150 g |
| Material | Plastic, Silicone |
| Shape | Rectangle |
| Type | Color HD |
| Touch | Yes |
| Size | 1.85 in |
| Resolution | 240 x 280 pixels |
| PPI | 199 ppi |
| Features | 560 nits peak brightness |
| Card Slot | No |
| Wi-Fi | No |
| Voice Calling | No |
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| Bluetooth Calling | Yes |
| GPS | No |
| USB Port | No |
| GPRS | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| VoLTE | No |
| Sales Package | Smartwatch, Charging Cable, User’s Manual, Warranty Card, Offer Card, Features Card |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Camera | No |
| Compatible OS | Android & iOS |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Backup | 7 days |
| StandBy Time | 15 days |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 1.5 m |
| Water Resistant Certificate | IP68 |
| Scratch Resistant | No |
| Meters and sensors | Heart Rate Monitor, SpO2 (Blood Oxygen) Monitor, Blood Pressure Monitor, Calorie Count, Step Count |
| Extra Features | Alarm Clock, Stopwatch, Timer, Reminder |
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
Ans) The beatXP Marv Neo will be priced at Rs 1,199 in India.
Ans) The watch beat XP Marv Neo will come in Pink Gold, Black, and White colour options.
Ans) beatXP Marv Neo will feature Blood Pressure monitoring, Heart-rate monitoring, and SpO2 monitoring.
Ans) The beatXP Marv Neo will sell in the country via the company’s own website and via Amazon India.
Ans) Coming to the battery of the device, the beatXP Marv Neo will feature a 280mAh battery, which is claimed to offer up to a week of juice on a single charge.
Highlights MediaTek unveiled Dimensity 7450 and 7450X in its mid‑premium lineup. Dimensity 7450X is optimised…
Highlights The newly launched devices under POCO C81 series will go on sale today at…
Highlights Xiaomi 17T have been spotted on Geekbench AI Listing. Listing reveals details MediaTek Dimensity…
Highlights Action movie recommendation - Mardaani 3, Extraction, Extraction 2, 13 Hours: The Secret Soldiers…
Highlights The OnePlus Nord CE 6 will debut in India on May 7 at 12…
Highlights Best Vivo Camera Phones under 30K - Vivo T5 Pro, Vivo V50e, Vivo T5x,…
This website uses cookies.